STREFA WIEDZY
Drewno na schody
Schody wykonuje się z gatunków drzew liściastych, które są najodpowiedniejszymi ze względu na twardość (gęstość włókien). Drewno wykorzystywane do produkcji schodów musi być suche (8-12% wilgotności), bez sęków i innych wad. Nasza firma wykonuje całe schody lub same stopnice z następujących gatunków drewna
BUK - drewno ma kolor od jasnożółtego do bladoróżowego. Obok barwy najcenniejszym walorem estetycznym drewna jest jego niepowtarzalny rysunek. Rysunek słoi buku jest zwykle bardzo regularny o bardzo widocznych promieniach rdzeniowych. Jest to drewno twarde, odporne na ścieranie, ciężkie.
DĄB - drewno twarde, ciężkie, odporne na ścieranie, barwy beżowo - brunatnej. Charakteryzuje się wyraźnymi słojami. Dąb z biegiem czasu ciemnieje w naturalny sposób od wody
JESION - drewno elastyczne, twarde i ciężkie. Jesion ma kolor słomkowy, jest nieregularnie wybarwiony, o rysunku słoistym, pręgowanym i bardzo dekoracyjnym
Tarcicę (deski) rozcina się na pasy, co drugi pasek jest odwracany, a następnie paski klejone są w większe powierzchnie, z których wycinane są elementy schodów. Rozcinanie i klejenie ma na celu pozbycie się napięć typowych dla większych kawałków drewna. Napięcia takie powodowałyby pękanie drewna (powstawanie szczelin) lub wykręcanie się poszczególnych elementów.
Schody można zaprojektować w kilku kształtach, tak aby móc dopasować się do otworu stropowego lub wpasować się w pewną przestrzeń przewidzianą na schody. Schody dzielimy według kształtów.
Bieg prosty: schody w kształcie litery I. Na piętro wchodzi się jednym biegiem bez zmiany kierunku
Schody jednozabiegowe: schody w kształcie litery L. Wchodząc po nich skręcamy o 90 stopni. Część stopni ma trójkątny kształt. Zakręt można pokonać również spocznikiem. Są prawo i lewoskrętne
Schody dwuzabiegowe: schody w kształcie litery U. Wchodząc po schodach zawracamy czyli zakręcamy o 180 stopni. Biegi położone są blisko siebie. Bieg U może być zabiegowy jak również ze spocznikiem (w tym przypadku wymaga sporo miejsca)
Schody dwuzabiegowe: schody w kształcie litery C. Wchodząc po schodach zawracamy i zakręcamy o 180 stopni, ale w przeciwieństwie do układu U biegi wejściowy i wyjściowy są od siebie oddalone
Bieg łukowy / gięty: schody są najczęściej wycinkiem łuku. Schody kręcone: stopnie mają kształt trójkąta lub są wycinkiem koła. Mocuje się je na słupie umieszczonym pośrodku otworu w stropie. Mają zazwyczaj średnicę od 130-200 cm. Mogą być prawo lub lewoskrętne. Nadają się szczególnie tam, gdzie na schody przewidziano mało miejsca lub w ogóle nie było ich w planie. Trudno chodzić po nich z większymi przedmiotami.
Bejcowanie / Olejowanie / Lakierowanie
Bejcowanie - to sposób na zmianę naturalnego koloru drewna bez maskowania jego rysunku (usłojenia). Prawidłowe bejcowanie odbywa się przez nałożenie bejcy (barwnika) "z zapasem", zebranie nadmiernej ilości, odczekanie do wyschnięcia, nałożenie powłoki lakierniczej - dwóch i więcej warstw. Gatunki drewna różnie przyjmują bejcę - dlatego też najlepiej jest wybrać kilka kolorów i ostatecznie podjąć decyzję. Inną techniką zmiany koloru jest użycie oleju koloryzującego, wówczas schody mamy olejowane nie lakierowane. Użycie oleju pozwala na łatwą naprawę ewentualnych wad w przyszłości, ale wymaga konserwacji (nakładania oleju) mniej więcej raz w roku. Należy pamiętać też, że olej nie nadaje drewnu połysku.
Lakierowanie: Najpopularniejszą metodą zabezpieczania powierzchni drewna przed wnikaniem brudu i wilgoci jest lakierowanie. Warstwy lakieru stanowią nieprzepuszczalną powłokę chroniącą drewno. Mankamentem nawet najlepszych lakierów jest następująca zwykle po wielu latach użytkowania ich stopniowa erozja oraz dość częste uszkodzenia powłoki w trakcie użytkowania schodów (rysy). Profesjonalna renowacja powłoki schodów w miejscu ich zainstalowania jest bardzo trudna. Powierzchnię schodów drewnianych wykańcza się wysokiej jakości lakierami matowymi.
Olejowanie: Obecnie wśród klientów popularność zdobywa olejowanie schodów. Oleje stosowane do wykończenia schodów to specjalne preparaty do głębokiej impregnacji drewna, wyprodukowane na bazie oleju lnianego i żywic drzewnych, oraz substancji przyspieszających utwardzanie. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, nie tworzy powłok, lecz paro-przepuszczalną impregnację, która chroni skutecznie drewno przed wodą i brudem. Tak zabezpieczone drewno w przypadku miejscowego zużycia można odnowić bez potrzeby renowacji całości. Powierzchnia schodów pokrytych olejem jest matowa. Zastosowanie tego rodzaju powłoki na schodach wymaga systematycznej konserwacji - mniej więcej raz w roku, poprzez wcieranie oleju (tego samego typu, który był zastosowany przy produkcji schodów).
Schody żelbetonowe czy drewniane?
Według powszechnej opinii schody z betonu są tańsze gdyż zaprawa nie kosztuje zbyt wiele. Ale samo wykonanie schodów betonowych to jeszcze nie koniec. Takie "surowe" schody należy jeszcze wykończyć; drewnem, kamieniem lub w inny sposób. To zwiększą pierwotnie stosunkowo nieduże koszty zrobienia schodów żelbetowych. Pomimo takich zalet jak trwałość i ognioochronność schody betonowe mogą sprawiać wrażenie ciężkich i mało efektownych. Schody drewniane bardzo często mają zbliżoną cenę do wykończonych schodów betonowych. Schody drewniane nadają ciepły charakter wnętrzu. Można wykonać je w wersji pełnej (z podstopnicami) lub ażurowej (z prześwitami między stopnicami). Ponadto możemy wybierać w kolorystyce, układzie schodów, z jakiego będą drzewa, czy kręte czy proste, a może z poręczą lub bez, malowane czy surowe - gama kombinacji i możliwości aranżacji schodów drewnianych jest bogata. Największą zaletą schodów drewnianych okazuje się być często to, że jesteśmy bliżej natury, a chodzenie po nich sprawia nam (naszym stopom) przyjemność.
Jak pielęgnować schody drewniane by wyglądały pięknie każdego dnia?
Wbrew pozorom, utrzymanie czystości na schodach drewnianych nie jest wcale trudne, może nawet łatwiejsze niż schodów betonowych, do których brud wyjątkowo się „lepi". Drewno wystarczy przecierać kilka razy w tygodniu ścierką lub mopem zwilżonym (nie mokrym!!) w wodzie z odrobiną środka myjącego. Trzeba również pamiętać, że pasty i inne środki chemiczne nie są odpowiednie do powierzchni drewnianych, gdyż wypastowane schody stają się bardzo śliskie co może prowadzić do wielu niebezpiecznych wypadków. Schody w salonie: plusy i minusy:
+Plusy: - oszczędność miejsca: Schody w salonie oszczędzają powierzchnię użytkową, która konieczna byłaby na zabudowaną klatkę schodową. Dlatego często takie rozwiązanie mają małe domy jednorodzinne.
-Minusy: - brak intymności: Wspomniana wyżej integracja domowników nie zawsze jest przez nas oczekiwana. Wszystko zależy od naszego stylu życia.
- Schody spiralne - nadają się do małych otworów kwadratowych lub okrągłych. Składają się w całości ze stopni zabiegowych (trójkątnych, trapezowych lub są wycinkiem koła). Mocowane są na słupie centralnym.
- Schody kacze ("Kaczki") to schody o na przemian powycinanych stopniach. Stosuje się je wtedy, gdy otwór w stropie jest prostokątny i mały. Schody takie są strome (głębokość stopnia wynosi 12cm) i wymagają od użytkowników przyzwyczajeń - należy zwracać uwagę którą nogą zaczyna się wchodzenie, a którą schodzenie. Schody kacze wykonujemy na konstrukcji metalowej lub drewniane na wangach policzkowych.
Wyróżniamy dwa podstawowe parametry schodów: wysokość i głębokość stopni. Powinny wynikać z długości kroku ludzkiego, który wynosi od 60 do 65 cm. 2 w + s = 60 - 65cm Wysokość stopnia mieszcząca się w normie 16-20 cm, szerokość (głębokość stopnia) mieszcząca się w normie 23-30 cm .
Użytkowa szerokość biegu schodów, jest to wymiar w świetle, zmierzony na wysokości poręczy, pomiędzy powierzchnią ściany a wewnętrzną krawędzią poręczy, lub pomiędzy dwiema poręczami.
Wysokość nad głową - wymiar od powierzchni stopnia znajdującego się pod krawędzią stropu a sufitem - nie może być mniejszy niż 200 cm.
|